top of page

Sessió 1 i 2. Model Atòmic i Enllaços Químics

Objectius Didàctics

-Desenvolupar un model propi d'àtom que doni respostes a la formació dels diferents enllaços químics

-Identificar els elements, atenent la seva estructura electrònica i distingir-los segons els paràmetres que els defineixen

-Comprendre la tendència dels àtoms a unir-se per formar enllaços químics

-Descriure les característiques dels diferents tipus d'enllaç químic per comprendre les propietats de les substàncies que presenten

Criteris d'Avaluació

-Adquirir els conceptes bàsics per a desenvolupar el model atòmic

-Conèixer l'estructura del Sistema Periòdic i relacionar-la amb la configuració electrònica dels elements

-Interpretar la formació d'un enllaç iònic, covalent i metàl·lic i ser capaç de descriure les seves propietats: conductivitat i solubilitat

Continguts

-Reconstrucció del Model d'Àtom

-Configuració electrònica d'un àtom i Estructura del Sistema Periòdic

-Regla de l'octet i Estats d'Oxidació

-L'Enllaç Químic: Naturalesa

-Tipus d'Enllaç: Iònic, Covalent i Metàl·lic

-Propietats dels enllaços químics: Conductivitat i Solubilitat

Activitats d'Aprenentatge

-Respondre a un qüestionari que faci veure a l'estudiant la seva concepció de l'àtom i valori els seus coneixements previs abans d'iniciar l'unitat didàctica

-Analitzar les característiques de diferents models atòmics que esdevinguin fruit d'aquest qüestionari

-Concloure amb l'estudi d'un model atòmic reconstruït i adaptat per a les nostres necessitats a l'aula

-Examinar la tendència dels àtoms a unir-se i relacionar-se amb la regla de l'octet

-Reconèixer i trobar els estats d'oxidació de cada element a la Taula Periòdica

-Comprendre el concepte d'enllaç i reconèixer les característiques de l'enllaç iònic, covalent i metàl·lic

-Diferenciar les propietats de cadascun dels enllaços

-Visualitzar les animacions dels enllaços iònics, covalent i metàl·lic

-Experimentar al laboratori la solubilitat en aigua i en acetona d'un enllaç iònic i d'un enllaç covalent

-Experimentar al laboratori la conductivitat de dos enllaços iònics, dos covalents i dos metàl·lics.

-Enllaçar-se amb d'altres elements (companys d'altres classes) i exposar l'enllaç davant la classe a l'inici de la següent sessió

Activitats TIC

Web dels estudiants:    http://partigiano72.wixsite.com/misitio

 

Els estudiants disposen d'aquest web que serà l'entorn per a desenvolupar la unitat didàctica. Aquest web disposa de:

-Descripció de cadascun dels elements associat a cadascun dels alumnes per realitzar la tasca d'enllaçar-se

-Material teòric de les Sessions 1 i 2.

La pestanya 'Temari' conté el material teòric exposat a classe (Enllaç Químic)

La pestanya 'Laboratori' conté l'informe de la primera pràctica de laboratori (Propietats Enllaços Químics)

-Un fitxer actualitzat amb les notes de les dues avaluacions que es realitzen en aquestes dues sessions

-Un apartat on consultar dubtes i escriure el diari d'aprenentatge

-Calendari de les sessions que realitzarem

-Unitat Didàctica

Mediateca

 

Visualitzar l'animació: Formació de l'enllaç iònic

Visualitzar l'animació: Formació de l'enllaç covalent

Visualitzar l'animació: Formació de l'enllaç metàl·lic

Seqüència d'Aula

Sessió 1

-Introducció al Qüestionari de Coneixements Previs  (5 minuts)

-Posta en Comú del model d'àtom. Educació Dialògica (15 minuts)

-Exposició de la regla de l'octet i estats d'oxidació mitjançant exemples (10 minuts)

-Visualització d'animacions d'enllaços químics amb la seva corresponent explicació (15 minuts)

-Explicar deures: (5 minuts)

1.-Escriure al Diari d'Aprenentatge què han après en aquesta sessió

2.-Trobar un element (company d'una altra classe) amb qui puguin enllaçar-se amb el seu element assignat

Sessió 2

-Introducció a la Pràctica de Laboratori (10 minuts)

-Experiments de Solubilitat (en aigua i acetona) d'un enllaç iònic i d'un enllaç covalent (15 minuts)

-Experiments de Conductivitat de dos enllaços iònics, dos covalents i dos metàl·lics (20 minuts)

-Explicar deures (5 minuts)

1.-Realització de l'informe de pràctiques

2.-Pujar la tasca al Moddle de l'institut

Metodologia

Materials i Recursos

-Web de la unitat didàctica

-Llibre 'FÍSICA I QUÍMICA 3ER ESO' editorial Cruïlla

-Llibre 'FÍSICA I QUÍMICA 3ER ESO' editorial Edebé

-Mediateca

-Ordinador

-Pissarra

-'Interface' creat pel professor per visualitzar mitjançant LEDS la conductivitat dels enllaços

-Aigua i Acetona

-NaCl, C8H8 (poliespan), CaF(fluorita), SiO2 (quars), Cu (Coure) i Ferro (Fe)

 

Espais - Temps

1era Sessió a l'Aula. Duració: 50 minuts

2ona Sessió al Laboratori. Duració: 50 minuts

Exigibles per a una Avaluació Positiva

-Entendre què és un model

-Ser capaç de representar un àtom

-Conèixer l'estructura de la Taula Periòdica

-Aplicar regla de l'octet i trobar estats d'oxidació

-Interpretar la formació d'un enllaç iònic, covalent i metàl·lic.

-Identificar les propietats del tres enllaços químics

-Ser capaç de relacionar-se amb els companys de classe

-Exposar el seu enllaç químic

Procediments i Instruments d'Avaluació

Orals

-Exposició Oral presentant l'enllaç químic creat

Escrita

-Entrega de l'informe de Pràctica de Laboratori

-Diari d'Aprenentage

bottom of page